Rajaaerutamine


Rajaaerutamine – inglise keeles Canoe Sprint

Rajaaerutamine on rahvusvahelise aerutamisföderatsiooni (International Canoe Federation – ICF) vanim aerutamise distsipliin, mis kuulub alates 1936. aastast Olümpiamängude spordialade hulka. Rajaaerutamise võistlused toimuvad tasastel ja rahulikel veekogudel, võistlusdistantsid 200m, 500m, 1000m ja 5000m. Sprintdistantsidel on kasutusel 9. kõrvutiasetsevat rada ja stardisüsteemi. Võitjaks osutub kiireim vastavat distantsi läbiv paat.

Rajaaerutamise paadid on tullideta sprintsüstad ja sprintkanuud, kus aerutaja paikneb näoga sõidusuunas. Paadiklassid: ühene süst K1 (kõrvaoleval alumisel fotol), kahene K2 ja neljane K4 ning ühene kanuu C1 (kõrvaloleval ülemisel fotol), kahene C2 ja neljane kanuu C4. Süstaga liikumiseks kasutatakse kahelabalist aeru, millega aerutatakse paadi mõlemalt küljelt ja kanuuga kasutatakse ühelabalist aeru, millega aerutatakse vaid ühelt parda poolelt. Süst on pealt suletud paat, milles on aerutaja jaoks tekis ava (kokpit) koos istmega , kanuu omakorda on lahtine alus, milles aerutaja seisab ühe põlve peal. Süstal on jalgadega juhitav tüürisüsteem, kanuudel toimub tüürimine aga vaid aeru abil (nn J-tõmme).

Rajaaerutamise tiitlivõistluste ametlik keel on inglise keel ja rahvusvahelisel võistlusel on õigus osaleda ainult ICF liikmesriigi klubide liikmetel.

ICF-i nõuded sprint rajapaatidele on järgmised (K – süst, C – kanuu). Eraldi kaalukategooria on maratonklassi süstadel, milleks on min 8 kg:

  K1   K2   K4   C1   C2   C4
Maksimaalne pikkus (cm)

520

650

1100

520

650

900

Miinimumkaal (kg)

12

18

30

14

20

30

Loe lisaks:
www.eok.ee/aerutamine
www.canoeicf.com/icf/Aboutoursport/Canoe-Sprint.html
www.kanuumees.blogspot.com
www.alupere-tootsi.blogspot.com
www.kasparsulamakeitcount.wordpress.com

Vaata meie teisi aerutamise distsipliine:
Mere- ja matkaaerutamine » Veeslaalom ja süstapolo » Draakonaerutamine

Foto: International Canoe Federation www.canoeicf.com

Kontakt


(+372) 566 47 613 distsipliini Team Leader Joosep Karlson

VALDKONNA ARENDUS

(+372) 551 3708 EAF peasekretär-tegevjuht Andres Kaju

JOOKSVAD KÜSIMUSED