Team Leader

Lembit Uudsemaa, kärestikuhunt

skpirita@gmail.com

 

 

Veeslaalom ja süstapolo


Veeslaalom – inglise keeles Canoe Slalom / Süstapolo – inglise keeles Canoe Polo.

Nii veeslaalom (kõrvaloleval pildil ülal) ja süstapolo (pildil all) on aerutamise ametlikud distsipliinid, mis kuuluvad rahvusvahelise aerutamisföderatsiooni (International Canoe Federation – ICF) alade hulka.  

Veeslaalom kuulub Olümpiamängude kavasse alates 1972. aastast (München). OM´il võistletakse mehed ühesüstal, ühekanuul ja kahekanuul, naistel üksnes ühesüstal mööda kärestikku (tehisrajad) laskumises. Võidab see, kellel on kõige vähem punkte. Igal võistlejal on kaks katset, kirja läheb kiireim laskumine. Paat tuleb juhtida läbi 1 m laiuste “väravate”. Võistluste käigus tuleb sõita ka vastuvoolu ja vooluga risti ning surfata lainetel.

Eestis on väljakujunenud märkimisväärsete tulemustega ja professionaalsete oskustega veeslaalomi sportlaste huvigrupp, kes on koondunud peamiselt veeslaalomiga tegelevate klubide (vt kõrval nimistu) juurde. Igaastaselt võistletakse ja harjutatakse rahvusvahelistel võistlustel ning vetel kuid üks väljakujunenud koduseid suurvõistlusi on Leevaku Süsta ja Kanuuslaalom, mida korraldatakse väravatega tasasel Võhandu jõelõigul Leevaku HEJ juures.

Nii nagu siledal veel aerutamisel on siingi oluline rahvusvahelistel võistlustel veeslaalomi paatide võistluste-eelne mõõtmine ja kaalumine. Lisaks kontrollitakse kiivrit ja võistleja päästevesti. Aerutaja peab kasutama põlle, mis takistab võistluse ajal vee tungimist paati. Rahvusvahelise Aerutamisföderatsiooni nõuded veeslaalomi paatide kohta:

K1
C1
C2
Minimaalne pikkus (cm)
350
350
410
Minimaalne laius (cm)
60
65
75
Minimaalne kaal (kg)
9
10
15

Süstapolo on maailmas üha enam populaarsust koguv aerutamise distsipliin, mis sobib nii harrastajatele kui proffidele. Võistlused toimuvad kahes võistkonnas 5+5 aerutajat, kes koguvad punkte spetsiaalsetes polosüstades aerutades aeruga polopalli väravatesse lüües. Mäng toimub kahes 10. minutises poolajas. Süstapolo sarnaneb oma tehnikaga veeslaalomiga, samuti on see ala heaks alternatiiviks Eesti kärestikuvaesusele ning noorte kaasamiseks veeslaalomit harrastama, seetõttu on nende kahe distsipliini koordineerimine EAF´is ühendatud.

Süstapolo arendamisega Eestis tegeleb EAF Pirita Aerutamisklubi. Noortetreeningutega kogenenud veeslalomistide ja aerutamistreenerite juhendmisel alustatakse 2017 aastast.

 

Vaata meie teisi aerutamise distsipliine:
Mere- ja matkaaerutamine » Draakonaerutamine » Rajaaerutamine

 

Fotod: International Canoe Federation www.canoeicf.com

Kontakt


(+372) 53 446 877 distsipliinide Team Leader Lembit Uudsemaa

VALDKONNA ARENDUS

(+372) 551 3708 EAF peasekretär - tegevjuht Andres Kaju

JOOKSVAD KÜSIMUSED

SÜSTAPOLO ARENDUSKESKUS Pirita Aerutamisklubi (+372) 51 07 907